PAW!!!! Procitajte-VAZNO!!!!!!!!!!!!!!!

Molimo Vas da ovdje postavite linkove na stranice na kojima se nalaze informacije o tretmanu ovisnosti o drogama. Pomozite nam da napravimo najveću bazu linkova i resursa za pomoć osobama koje su ovisne i njihovim bližnjima u regiji.

Moderator: sanela

kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

posto neko ipak cita ovo, evo i nastavka:
=======================================

5. problemi fizcke koordinacije

Vrlo ozbiljan PAW problem - premda ne tako cest kao drugi simptomi- su
teskoce fizicke koordinacije. Zajednicki simptomi su vrtoglavica, problemi
sa odrzavanjem ravnoteze, koordinacija ruke i ociju i usporeni refleks. Ovo rezultira trapavoscu i ucestalim nezgodama. Tako je nastao i izraz
"dry drunk" (suvi pijanac). Kada se alkoholicar pojavi teturajuci se i
usporen a nije pio, kaze se da je 'nasuvo pijan'. Oni ostavljaju utisak
kao da su se otrovali od pica.

6.problemi podnosenja stresa

Problemi podnosenja stresa su gotovo najgori simptom PAWa. Ljudi koji se
oporavljaju cesto nisu u stanju da shvate razliku izmedju malog i velikog
stresa. Cesto oni nisu svesni malog stresa i onda preteruju sa reakcijom
kada to shvate. Oni mogu da osecaju stres i u situacijama koji ih inace
nebi potresle, i da dodamo, kada reagauju oni zestoko reaguju. Mogu da
urade stvari koje kompletno ne odgovaraju situaciji, do te mere da se
kasnije pitaju zbog cega su reagovali tako impulsivno.

Da bi se stvar jos vise zakomplikovala, svi ostali simptomi PAWa se jos
pojacavaju u stanju stresa. Postoji direktna veza izmedju stresa i zestine PAWa. Jedno pojacava drugo. Intezitet PAWa pojacava stres, a sam PAW proizvodi stres (luda kuca), i cini sitaucaiju jos gorom. U periodu malog stresa, simptomi slabe i mogu kompletno da nestanu. Kada si se dobro
odmorio i opustio, kada se pravilno hranis, i imas normalan odnos sa ljudima, najverovatnije ces da budes u redu. Misli ce da budu sredjene, emocije odgovarajuce, memorija ce da se vrati. U periodu velikog stresa, mozak moze iznenada da 'trokira'. Imaces problema sa misljenjem, neodgovarajuce emocije i probleme sa memorijom.
====================================
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

Kako da ne,ja pratim i to sa nestrpljenjem,samo nastavi! I hvala ti jos jednom.
Image
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

Genralno
----------

Ako vase misli postaju konfuzne i haoticne, ako niste u stanju da se
skoncentriste, ako imate problem da se setite ili da resite neki problem,
mozete da pomislite da ste poludeli. Niste. Ovi simptomi su sastavni deo
vaseg oporavka kao posledica apstinencije i programa. Ako to ne shvatite,
stvoricete (kod sebe) osecaj sramote i krivice, koji vodi ka potcenjivanju
sopstvene licnosti i izolaciji, koji dalje stvaraju stres i povecavaju PAW.
To je bolan proces koji je nepotreban ako shvatate sta se dogadja. Kada
misli i telo pocinju sa oporavkom, i kada krenete da ucite nacine da smanjite rizik od PAW simptoma, kreativan i 'zdrav' zivot je moguc cak i ako se neki simptomi povremeno vrate.

Oporavak od ostecenja prouzrokovanih adikcijom zahteva apstinenciju. Ostecenja s'druge strane uticu na mogucnost apstinencije. Ovo je paradoks oporavka. Koriscenje alkohola ili droga moze na kratko da spreci simptome ostecenja. Ako pijanac pije ili se narkoman drogira, oni ce u jednom vrlo kratkom vremenskom periodu imati mogusnost da cistije misle , ili biti u mogucnosti da osecaju, mozda se osecati zdravije. Nazalost, bolest ce izazvati gubitak kontrole, koji ce ubrzo unistiti sve ove funkcije.

Zbog svih ovih razloga nuzno je da se uradi sve da se simptomi PAWa
ublaze. Nuzno je razumeti PAW, shvatiti da nismo neuracunljivi ili ludi.
Zbog toga sto PAW izaziva stres, treba o njemu sto vise da naucimo, kao i o metodama njegove kontrole, jer cemo samo tako moci sa njim da se nosimo jednom kada se simptomi pojave.

Evo i nekih primera o ljudima koji su prosli kroz PAW; Kako je to uticalo
na njihove zivote a da pritom oni nisu bili svesni sta se to sa njima
dogadja.

Ray je mlad, neozenjen, alkoholicar u oporavku. Prestao je da pije u svojoj 22 godini i bio vrlo razpolozen u vezi mogucnosti koje bi mu jedan trezven zivot pruzao. Posle pocetnog tretmana, poceo je da reorganizuje svoj zivot i skladu sa oporavkom. Bio je spreman da nadoknadi godine koje mu je alkohol oduzeo. Dobio je stalan posao, upisao se na koledz, i posvetio se dobrovoljnom radu. Posle izvesnog vremena, poceo je da oseca probleme vezane za skolu. Pocele su da ga zbunjuju stvari koje su mu nekad bile jasne. Pocele su i teskoce vezane za finansije, i kad su ljudi oko njega pokusali da mu pomognu, poceo je da oseca paniku. Misli su mu letele kroz glavu i nije mogao da ih sredi. Kaze:"Kada bi neko na mom koledzu u kancelariji gde se pruza finansijska pomoc, poceo da govori o pozajmici, kamatama, ili formularima koji treba da se popune, toliko sam bio u konfuziji, da cak nisam mogao ni da ih cujem. Sve je odjedanput pocelo da se odigrava u isto vreme, i morao sam da odem.
Ustao sam i otisao, a da pritom nisam ni popuni formular za finansijsku pomoc.

U beznadju i u strahu da ne pocne ponovo da pije, Ray je 'pobegao'. I umesto da proceni koje stvari treba da promeni u svom zivotu, i cega da se pridrzava, on se jednostvano predao. Napustio je posao, skolu i dobrovoljni rad. Iselio se iz stana i preselio kod rodjaka do se ne 'sredi'. Ove stvari stvorile su mu dodatne probleme sa kojim je tesko mogao da se nosi. Konacno je otisao kod couselor (shrink, psihijatar retpostavljam) sto mu je pomoglo da nadje nacina da shvati simptome. Ray je mislio da ima nervni slom, a ustvari je prolazio kroz PAW.
==========================================
==========================================

eto, toliko....
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

Ma ja sve to imam vec 19 mjeseci....zalosno ali istinito.

Kokane
svaka cast na trudu i prevodu. Kapu skidam!!!
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

hvala Vodena
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

Nema na cemu!!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

hvala Kokane....beskrajno.
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Kokan je car :!: Kokane puno pozdrava od mene :!:
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

ej, hvala Zvrksone.

Ovaj deo je gotov mislim. Mozda bi neko mogao da pokupi sve ove prevedene delove, pa da malo popravi (neka slova su ispustena u tipkanju recimo, a verujem da ima i gramatickih gresaka) i ubaci u neki novi topic. Ovako izgleda prilicno iskasapljeno. Mene stvarno mrzi. Ja cu jos da prevedem ako ima citaoca, konacno kad smo vec krenuli daj i da zavrsimo. To mogu da uradim, ali sam trenutno u cajtu.

Ajde neka neko to rediguje. Zvrksone ? Mrdni malo tu svoju minijaturnu (but attractive) guzichicu pa nam sredi ovo... Moze ?
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

Ja cu da sredim tekst,nije problem. :wink:
Image
Post Reply