PREVENCIJA NARKOMANIJE

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by heroinapg »

Čudna mi čuda…Uvjek sam bila…sada više nego ikad protivnik narkomanije, narkomana (I kada sam se drogirala)…Poznata vam je priča. Kod nas se povremeno prave neke akcije u srvhu prevencije narkomanije al po meni su malo neozbiljne. Vec sam postavila topic “Šta biste uradili da saznate da vam se diete drogira”…Ali, to je nešto 2. Ovo je usmjeravanje u startu…Rušenje moguċnosti da naše najveċe blago NE nađe drogue, a onda ona njega…Kampanja momaka za koje su svi mislili da konzumiraju drogue je dolje priložena. Nasmijaċete se, vjerovatno, ali cilj nije smijeh. Tuga i žalost-cijepa mi se srce kad samo pomislim da dijete koje vidim može da upadne u isto što i ja.
Pokušavala sam da se izborim za licencu kako bi se štampala i kod nas knjiga “Djeca i droge”..(ne prestajem..Neprestano ramisljam..mora nesto da uradim).. Držim cigaretu u ruci…A, piše koliko je štetno…Postižemo li kontraefekat pričom?Dijelili su lopte, radili testove, edukativne radionice…(Lako je kritikovati, sta ciniti?!
Šta biiste vi preduzeli da ste u moguċnosti da načinite neki korak?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rbXXroZtgIs[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WMUeDIOlYM4[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CIgNj00IRxo[/youtube]
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by heroinapg »

MISLI GLOBALNO, DJELUJ LOKALNO!
A, ko bi bolje nego mi znao sta nas je moglo sprijeciti...Bolje nego lijeciti?!!


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sb3JbXuTkE8[/youtube]

Niti sam ikada icije ime izgovorila niti cu..Necemu istrijebiti drogu...Ali...Mozemo da uradimo nesto

SMRT FASIZMU!
User avatar
YugoStar
Posts: 757
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:35 pm
Location: Evropa

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by YugoStar »

Prevencija je Tito !
:smt023
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by sanela »

YugoStar wrote:Prevencija je Tito !
:smt023
Samo ako se radi stručno!!!
U suprotnom, samo se može postići kontraefekat.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by heroinapg »

Da, sanela. Dokaz nam je, nazalost, evidentan. zar ne Yugo?
PREVENCIJA NARKOMANIJE
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by heroinapg »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BhnIb5BOKnk[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_9dUow7OMJs[/youtube]

Unicef-ov izaslanik koji vodi kampanju protiv a...a bio je...
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by heroinapg »

Neċe niko da odgovori?! Da li u Tvojoj zemlji postoji neki projekat.Šta mislite o tom projektu nek NVO-Mada, veċina tih kod nas uzima pare i….Znam da se služim kompom i netom, al me Tvoje mišljenje zanima..google pruža sve informacije, al ne i Tvoje mišljenje... A ova tematika, znate kakva je..Molim vas da mi/ nam odgovorite. Uzgred, ne slazem se ni ja sa svim rijecima izgovorenim na ovim klipovim. Forum-diskusija/ suprotna misljenja. Tvoje misljenje?!.HELP!
Sta biste uradili da mozete? kako?
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by Sagitarius »

Evo moje mišljenje,možda "bogohulno" i preradikalno za trenutnu klimu na ovom forumu.

Od početaka civilizacije ljudi su tragali,i još uvijek traže sredstva za mijenjanje stanja svijesti.Opijum i hašiš se konzumiraju 2-3000 godina,razno razni halucingeni kaktusi,gljive...
Tada su drukčiji bili samo porivi za konzumiranje tih stvari.
Logika današnje civilizacije "sve i odmah",je pravo plodno tlo za razvijanje svih oblika ovisnosti,od kocke,duhana,kave,alkohola,sexa,hrane pa do lakih i teških droga.
Nisam pogledao do kraja ove isječke koje si stavila,ali brijem da je naglasak na tome,da je narkomanija POSLJEDICA,a ne uzrok.
Sve doro i loše se formira u obitelji,od karaktera pa nadalje.Ako se tu stvori "plodno tlo" za razvoj osobe u ovisnika,teško da će mu ijedan oblik prevencije,savjetovanja,čitanja informacija o tome pomoći.Čak,štoviše,neke knjige proizvode(kod mene jesu) kontra-efekt(Djeca s kolodvora ZOO npr.)
Dekriminalizacija(ne legalizacija!) lakih droga ili prohibicija?
20-30'tih godina prošlog stoljeća USA su uvele prohibiciju alkohola.Broj alkoholičara se nije smanjio,naprotiv,povećao se,uz veći postotak unesrećenih zbog trovanja home-made alkoholom,pravljenim na nestručan način,koji je sadržavao metanol,sličan etanolu,samo iznimno toksičan,može izazvat sljepilo ili smrt.Koristi od prohibicije je imala samo mafija,koja se ileganom prodajom alkohola,ojačala do neslućenih razmjera.
Često se čuje:trava je put prema teškim drogama.A kakav je taj put? Ljudi koji prodaju travu su većinom povezani i s tržištem teških droga,te potencijalni konzument marihuane,na taj način dolazi u dodir s teškim drogama.
Ljudi završavaju u zatvorima,zbog nekoliko grama trave,tamo upoznaju prave kriminalce,nakon izlaska,karijere su im većinom uništene,te mnogi propadaju dalje u kriminal i "navlače" se na teže droge.
Teško je govoriti o nekoj prevenciji,u svijetu gdje vozači kamiona koriste amfetamine,jer ih poslodavci tjeraju da rade do iznemoglosti,gdje mladi menadžeri i odvjetnici troše kokain,da bi bili što "probojniji" i što prije uspjeli.
Živimo u vremenu bez ideala,ciljeva,68' studenti su htjeli mijenjati svijet,sada prosvjeduju samo kad im poskupe školarine ili menza.
Heroin je samo kraj jednog besciljnog lutanja sivilom svakodnevnice,tako da IMHO,droge će uvijek biti,previše ljudi tu "omasti brk"ve više i više se izbacuju nove sintetičke droge,koje pitaj-boga šta čine mozgu,čak nekad mislim(malo oholo zvuči),da mi ovisnici vidimo svijet onakakav,kakav je,bez maski i laži,kojima nas zatrpavaju,te bježimo u heroin,nadajući se da će nam on dati neki smisao,a on to ne može....
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Re: PREVENCIJA NARKOMANIJE

Post by pepeljuga84 »

mi ovisnici vidimo svijet onakakav,kakav je,bez maski i laži,kojima nas zatrpavaju,te bježimo u heroin,nadajući se da će nam on dati neki smisao,a on to ne može....
Malo je off topic,ali se sa ovim u potpunosti slažem.....

Prervencija?
Ja ssam za to da se mora izazvati ogroman strah od droga(krize,zarazne boleti...)-medijskom ili kakvom drugom kampanjom...
A ovako interno-uključiti dete u što više sadržaja,kako bi negde pronašlo sebe,biti otvoren realan-ne prezaštićivati ga......

Otkud znam-trebala bi podrobnije razmisliti o datoj temi kako bih ti dala odgovarajući odgovor
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
Post Reply