HRISCANSTVO

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: HRISCANSTVO

Post by Modesty »

bojanol wrote:Bole te brige Roxy, kad dodje strashni sud ti cesh biti sigurna.
:D :D iz tvojih usta u Božije uši
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: HRISCANSTVO

Post by joesspappa »

Po ko zna koji put na forumu tema religija... i rasprava koja veze nema sa onim sto bi trebalo da predstavlja. Vera i religija po meni nemaju veze jedno sa drugim.
Religija, crkva, politika, koka kola su produkt ljudskog uma. Da je Bog, slobodom izbora to zeleo, ne bi bilo inkvizicije, krstaskih ratova, dzihada, ratova oko vode, nafte, hrane... To su ljudi svesno izabrali i izmanipulisali da bude tako. Opipljivo, stvarno i bolno. Uglavnom bolno... Predstava da je Bog, neko u cije ime je dozvoljeno osakatiti ili ubiti drugoga, je po meni, potpuno besmislena... te stoga zavrsavam na tu temu.

Nasuprot tome - Vera je nesto poput osecaja. Nedefinisano, imaginarno. A opet snazno. Svaki covek veruje ili bar zeli da veruje u nesto. Vera u ljubav, srecu, prirodu, Boga... Sto bi jedan moj prijatelj rekao: Covek bez vere pati a da toga nije ni svestan. Vera je pokretac zelja, vetar u ledja. Ja zelim da zivim. Dakle, ja verujem da ce mi zivot biti bolji. U sta verujem, to je moja stvar. I ne tice se ni jednog drugog ljudskog ili neljudskog stvora. I ne zelim o tome da raspravljam. Niti namecem ikome svoju veru. Ja samo zelim da svako od nas pronadje nesto u sta moze da poveruje. A zasto je to bitno!?
Dok smo se drogirali verovali smo da ce nas to malo zrno praska spasiti od nekog problema. Da ce u krajnjem slucaju zivot uciniti podnosljivijim, ali u 99% slucajeva zivot je postajao samo gori. Gubio sam moc da rasudjujem, da donosim bilo kakve odluke. Prestao samo da zivim. Da razumno razmisljam. Svedeni na zivotinjski instikt, pobedjen od strane tog zna praska, ponizavao sam se iz dana u dan. Sve mi se smucilo. I onda sam jednostavno prestao. Priznao poraz. Ocistio se. Ali razum je i dalje bio u izmaglici. Morao sam da nadjem nesto sto ce mi povratiti razum. Poceo sam da pricam istinu. Poceo sam da prihvatam stvari onakvim kakve jesu. Otvorio sam um. Desile su mi se neke stvari. Neke same od sebe. A neke sam morao da pokrenem. imao sam volju da nastave da mi se desavaju lepe stvari. Bio sam uplasen da mi se stare misli i stara desavanja ne vrate. To nisam zeleo. A nisam imao snage da se izborim sam. Shvatio da nisam dovoljno jak. Poceo sam da verujem da me je nesto jace od mene samog spasilo milion puta do tad...od mene i od zlih stvari koje sam sam sebi cinio, spasava me i tu je uz mene, uvek. Nesto sto me bezuslovno voli i brine o meni. Dovoljno je da poverujem da to postoji. Da poverujem da me TO nesto voli...i prihvata. Naravno da se vera ne stice preko noci, pa sam ja to shvatao kao splet okolnosti. Okolnosti koje su se menjale, onako kako sam ja zeleo... a ishod je uvek bio isti. Po mene los. Ishod koji je budio strah od napretka. Sve dok nisam dopustio da TO nesto jace od mene, ucini da se okolnosti promene, da ishod postane drugaciji, da na bilo koju situaciju pogledam skromno, bez prevelikih ocekivanja, da trazim pozitivne stvari, da prihvatam sve sto se desi... sa verom da ce jednog dana biti bolje...
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: HRISCANSTVO

Post by bojanol »

Pa Ok, i onog momenta kad sam rekao da Naziv teme iskljuchuje pola chovechanstva, mislio sam na to da bi adekvatan naziv bio Vera.
Ne moja bivsha devojka, nego prosto to, Vera ili Nevera.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: HRISCANSTVO

Post by Modesty »

Ja se ispričavam na ubacivanju ,ponovo na ovu temu na kojoj nekršćani znaju više od kršćana i morala bih reći:CRKVU JE USTANOVIO SAM ISUS KRIST a inkvizicija je produkt ljudske zloće i pohlepe za vlašću...ne mješajte babe i žabe,nego ako vas nešto zanima ili ako mislite da znate,provjerite u Bibliji,u njoj sve piše šta je od ljudi a šta od Boga,tako da bez potrebe ne bi griješili dušu ili da ne kažem pisali nebuloze.
A to što su drugi ubijali u ime Božije,nema veze sa bogom nego sa ljudskom slobodom izbora kako će i šta će raditi...ja lično takve nazivam bolesnim fanaticima.
Bog je čovjeku dao slobodu i ta sloboda nosi svoje konsekvence dobre ili loše ovisno na našem vlastitom izboru.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: HRISCANSTVO

Post by joesspappa »

Sa kojim pravom neznam, ali mislim da nije u najmanju ruku fer da ti nekoga nazivas krstom ili nekrstom!? Da sam hteo da mi neko drzi propoved otisao bih u Patrijarsiju, da sam hteo da citam Bibliju, citao bih je... A tebi ostavljam da procitas ponovo... a da ja ne bi ponavljao postoji copy/paste
Da je Bog, slobodom izbora to zeleo, ne bi bilo inkvizicije, krstaskih ratova, dzihada, ratova oko vode, nafte, hrane... To su ljudi svesno izabrali i izmanipulisali da bude tako.
Nisam trazio od tebe da mi tumacis moje shvatanje stvari... ako se ne slazes ok, ali to je moja nebuloza, ne tvoja... moja dusa, ne tvoja. Moja chorba, ne tvoja... a ti si mirodjija pa to ti je... ajd uzdravlje!
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: HRISCANSTVO

Post by Modesty »

Puni ste bjesa,sujete skoro svi na ovoj temi...krsti i nekrst nisu baš sasvim isto kao hrišćanin i nehrišćanin....ispravila sam nešto što si napisao sasvim pogrešno,to veznano za crku...zar ti je sujeta tolika,zašto...ni ja masuuuu stvari ne znam i znala sam te čitat satim dok mi objašnjavaš i nisam za to vrijeme osječala ni da sam glupa niti ponižena.
A ako ne želiš čitat bibliju,je tvoja stvar ali nemoj onda pisati nešto što nije istina..u tom sam kontekstu pominjala čitanje iste.
ja nikad ne pričam o pravilima NA ako nisam te djelove pričitala,odakle mi pravo na lični stav o nečemu u šta nisam upučena.........spustite malo loptu jer to što se osječate na voj temi prozivani od mene je problem do vas,jer to moj cilj nije bio niti će biti.
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: HRISCANSTVO

Post by bojanol »

U meni nema besa, a ni sujete. Mozda kod Joea, ali chisto sumnjam. :-D
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: HRISCANSTVO

Post by joesspappa »

Posto izuzetno cenis kad ti neko protivurechi sa stavovima, potkrepljenim dokazima izvoli tvoj text...
ponovo na ovu temu na kojoj nekršćani znaju više od kršćana i morala bih reći: CRKVU JE USTANOVIO SAM ISUS KRIST a inkvizicija je produkt ljudske zloće i pohlepe za vlašću...ne mješajte babe i žabe,nego ako vas nešto zanima ili ako mislite da znate,provjerite u Bibliji,u njoj sve piše šta je od ljudi a šta od Boga,tako da bez potrebe ne bi griješili dušu ili da ne kažem pisali nebuloze.
Crkvu kao produzenu ruku Oca bozijeg, pretpostavljam da na to mislis... e pa vidi kapiram ja to shvatanje i nije mi uopste nepoznato kao sto mislis. Ja sam se krstio kada sam mislio da ce mi crkva pomoci da prestanem sa drogom. Ali, nazalost nije. Te mi dozvoli da pljujem po zgradama koje su ljudi izgradili... mada ne videh u svom postu, procitanom bar 3 puta pre nego sto sam ga poslao da sam ikoga pljunuo. Pa cak ni crkvu u kojoj je uspostavljena hijerarhija... mada hijerarhiju nesto ne gotivim... Ni Isusa... Ni Bibliju...
Ja ne raspravljam o religiji, jer je to tema koja me ne interesuje. Ja pricam o VERI, ne bojanovoj devojci nego o VERA, LJUBAV, NADA fazonu. Sad smo na stavci jedan... Idemo na stavku dva...
U mojim recima nema sujete. Ja te ne napadam zato sto ti mislis suprotno, nego zato sto mislis isto a prikazujes da si, ne znam, iznad nekih ljudi... na primer... zadovoljna!? Ako gresim izvini, ali mislim da se previse trudis da ispadnes svetica, a sama znas da to nisi. Nisam ni ja. Niti tezim savrsenstvu. Ja samo priznajem svoje mane i slabosti. I ako jesam sujetan, to je moj problem, ne tvoj... kapiras... a nisi ti duzna da to primetis, niti ja da ti se pravdam... Ja nikome ne dajem savet. To bi znacilo da ocekujem da me neko poslusa... a mozda se razocara... pa i ja onda... hmmm... a ja bas volim sebe ovakvog i vas takve... ja bi, ne bi nista ne bih dirao...
Nadam se da ces shvatiti o cemu govorim... stavka tri...

Ps. Nijednom recju nisam spominjao program 12 koraka, moja sujeta mi ne dozvoljava da mesam babe i zabe... i ajde da ponovim jos jednom - NA nema pravila, ima samo preporuke
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: HRISCANSTVO

Post by Modesty »

ma neka ti bude kako god želiš,samo ti budi dobro a i ostali takođe...najiskrenije od srca vam to kao i sebi želim......na ovoj temi sam ja(mi kršćani proglašeni nefer) i odatle je sve počelo.
A što se mene tiče,ovdje i završava.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: HRISCANSTVO

Post by Boban »

pepeljuga84 wrote:Svako ima pravo da veruje u šta-i na koji način želi.
Takođe i da ne veruje.
Ne može moj Bog biti bolji od tvog ili obrnuto.I nije mi jasno odakle tebi ideja da TI ili BILO KO ima pravo reći drugome "pokaj se" ili "gorećeš u paklu" ili sl.
Vera je privatna ali krajnje privatna stvar.
A ono u šta ja verujem je da ne možeš imati pravu veru ni u šta ako nisi tolerantan dovoljno da razumeš onoga ko ne misli ili ne veruje u iste stvari kao ti.

Još nešto-nikoga nije izlečila komuna kao komuna ili bilo kakva ustanova i sl. već sama vera u to da može biti izlečen.Ako je istu pronašao u komuni-svaka čast.Mnogi nisu i to je činjenica.

Zato ne valja ni u čemu biti tako isključiv.

pepeljugo vidim da me pratis svojim odgovorima protivurecis vec par puta jel ti se svidjam???Jel sam ti lep???Sto se tice komune u komuni postoje ljudi koji budu tamo neko odredjeno vreme nezanima ih nista sto se tice Biblije jednostavno su tamo i kada izadju ne pocnu se drogirati nego ulete u neke druge slasti ovoga sveta tako da sama komuna ima rezultata da se ljudi prestanu drogirati i bez Boga ali nije u tome stvar.Niko nikome nema pravo reci pokaj se ili ono drugo jer covek treba to sam da oseti u srcu normalno to nije do coveka neki bi mozda to nazvali savest.Pepeljuga kaze:" A ono u šta ja verujem je da ne možeš imati pravu veru ni u šta ako nisi tolerantan dovoljno da razumeš onoga ko ne misli ili ne veruje u iste stvari kao ti".Tolerancija postoji,nametanja nema jer ovo je samo sukob misljenja i nista vise.Ja sam recimo bio u komuni sagradio temelj izasao poceo da gradim i to mi se srusilo(nije recidiv u pitanju) ali temelj je ostao moracu opet da gradim ispocetka ali imam cvrst temelj i bas me briga.Svaki covek ima potrebu da veruje u nesto pored toga naravno ima izbor u sta ce da veruje.a VERA grediti se u veri nije lako jer imamo u sebi to nesto sto jedva ceka da posalje uragan i porusi izgradjeno.Mozda smo to mi sami ma mozda...Svaki covek ima izbor u sta ce da veruje i kako to da zove ali samo je jedan put pravi a on je PUT ISTINA I ZIVOT.
Post Reply