Ispričana priča...ILUZIJE

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

Atika
Posts: 25
Joined: Fri Jan 31, 2014 9:31 pm
Location: Mjesto gdje nema nostalgije.

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by Atika »

Da na početku pozdravim sve...

Rezultate testiranja na hep C još uvijek čekam.

Odlazak je bio manje stresan nego onaj prvi, valjda se čovjek navikne. Ovaj put sam samo šutila kad su mi se postavila neugodna pitanja. Doktorica je bila jako prijatna. Da, izdvojila sam nekih 50-ak markica za nalaz jer mi se nije dalo tražit odobrenje svog kantona za besplatno testiranje. Bilo mi previše da prolazim tu svu proceduru, a i ne želim komplikovati sebi život. Još mi samo treba da moji saznaju i bilo bi mi zanimljivo.
Ono što sam mogla da primjetim dok sam čekala u čekaonici na red jeste nekakva kutija puna kondoma. Čovjeće, šta bi to trebalo da predstavlja?! Nisam odavno ostala bez teksta, ali ovo mi je bilo. :vom:
Odeš zbog takvih glupih izbora da se testiraš na neku boleščinu, zapravo na HIV ili hep C, i oni ti reklamiraju siguran sex. HALOOOOO.... Pa zar ne bi trebali da te savjetuju u tome da se maniš takvih gluposti, da nađeš sebi partnera za cijeli život i bez brige. Ali ne, oni te savjetuju da i dalje ostaneš takav kakav si ali sad samo uz zaštitu. Pa lijepo Boga mi, neka oni uzmu taj jedan kondom i odu to odradit sa osobom koja je zaražena HIV-om. Malo morgen će to učiniti, nisu budalasti. Ali zato su naljepnice o sigurnom seksu uz kondome svuda poljepljene.
Ja bih svakog odvela na zarazno gdje leže oboljeli pa da vide šta ih čeka. Sumnjam da bi ikom normalnom palo na pamet da uzme kondom iz košarice nakon što njih vidi. Uostalom ni jedan pacijent kad sam se ja testirala to nije uzeo, ali zato jeste neki mladić na praksi – mislim punu šaku.

Huh malo sam ljuta, ali nije ni bitno, proči će. Teško mi je kad vidim koliko gubimo sami sebe u ovom svemu. Serviraju nam se pogrešne vrijednosti, a kad zbog njih stradamo onda nikog nije briga. Sam pao, sam se ubio kako kažu. Ne bih voljela da iko iskusi ono što oboljeli trpe, nije zanimljivo. I naravno da mi je još manje zanimljiva ta propaganda o sigurnosti. Kakvoj????? Nemam pojma. Pune nam bolnice i domovi za nezbrinutu djecu, a imamo sigurnost. Odeš u dom za nezbrinutu djecu i njih stotine te pita hoćeš li da budeš njihova mama???? Toliko o zaštiti.....Koga? Čega?
Izvinjavam se što sam se istresla ovdje, ali kako neki kažu, negdje moram, pa makar i ovdje.
Ne želim nikoga prozivati, ali muka mi je od tih pogrešnih vrijednosti. Da nešto vrijede ljudi bi bili presretni, a ne u najmanju ruku depresivni. Zar nemamo sve? Zar ne možemo sve?! Zašto smo onda nesretni?!

Volite tu jednu posebnu osobu u svom život, niko drugi nije ni manje ni više poseban od te osobe. Naravno neka i ta druga osoba voli vas. Kad se okrenete nakon nekog vremena, nećete morati da žalite zbog pogrešnih izbora. Onima koji su bolesni, želim da ozdrave, koji su u borbi sa samim sobom, da pobijede, onima koji tek bitke započinju da izdrže. Toliko od mene.....
Kojim putem čemo ići - to biramo sami,
neki će naći svjetlo, dok će drugi ostati u tami.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by Lujka »

Dva puta sam pročitala gore napisano, ne mogu vjerovati svojim očima :roll:
Atika, gdje ti živiš, ili gdje si se kretala do sada, zar si bila zatvorena negdje, ili čuvana pod staklenim zvonom, pa se čudiš kondomima?
Pa ovo je 21.stoljeće, da te samo podsjetim. Zar po tebi nije normalno da se ljudi zaštite, da budu odgovorni?
Kondomi??
HIV, hepatitis B, C, i masu raznih spolnih bolesti su u igri, zar ne misliš da je sve to bolje spriječiti nego kasnije tući glavom o zid, da ne spominjem kako je dugotrajno i skupo liječenje zaraženih osoba, o širenju istih je, manje više, sve poznato. O neželjenoj trudnoći ne treba ni govoriti, sama spominješ domove gdje ima masu klinaca koja su ostavljena na brigu državnim institucijama.
I ti se zgražavaš nad kutijom kondoma.
Pa u mome gradu već par godina na fakultetima postoje kondomati, sada će ih početi stavljati i u srednje škole. Nije ovo Atika srednji vijek, klinci sve ranije stupaju u spolne odnose, red je da im mi stariji ukažemo na pozitivnu stranu korištenja istih, a ne da padamo u nesvjest i zgražamo se.
I iskreno se nadam da će ti nalaz biti negativan, ti sa ovakvim stavom, teško bi se nosila sa dodatnim pretragama, biopsijama, interferonom...ti se sramiš otići liječniku, zgražaš nad kondomima :( ...o čemu se onda ima pričati
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Atika
Posts: 25
Joined: Fri Jan 31, 2014 9:31 pm
Location: Mjesto gdje nema nostalgije.

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by Atika »

Draga Lujka.
Hvala ti na tvom iznesenom mišljenju, a naravno i na kritici.

Žao mi je što si me pogrešno razumjela. Ja nemam ništa protiv kondoma, niti protiv toga da se ljudi zaštite. Ja sam protiv pogrešnih vrijednosti u društvu koje ne daju nikakva rezultata. Kondom će možda da spriječi posljedicu ali nikad neće riješiti uzrok nastanka posljedice. To je kao kad piješ lijekove za depresiju, dok ih piješ dobro si, a kad prestaneš depresija se vrati jer nisi izliječio uzrok nego samo posljedicu. To nije i nikad neće biti dugoročno rješenje. I niko ti ne može ništa garantovati, taj rizik snosiš sam.

Druga stvar, slobodan seks vodi padu morala. Sa sobom donosi mnoštvo razorenih porodica, slomljenih srca, izgubljenih duša. Kao žena, mogu ti zasigurno tvrditi da te mijenjanje partnera nikad neće učiniti sretnom, naprotiv bit ćeš praznija i nesretnija. Ne zbog toga što ti se to ne sviđa nego zbog toga što svaki od njih odnosi dio tebe, dio tvojih osjećanja. Bilo da je dobar ili loš, ti ćeš na njega potrošiti svoje emocije. Dat češ mu dio sebe, jer je to poenta vašeg odnosa.

I za kraj, jedina stvar koju ne bih mogla da podnesem je pogled moje mame ako bi saznala da sam oboljela od hepa. Ništa na ovom svijetu ne postoji, a da ja to ne mogu prebroditi i preko toga preći. Život je najvrijedniji dar koji sam mogla dobiti, zato uživam u njemu. I, volim svoj stid kada su u pitanju moje greške, on me spriječava da budem loša osoba i da pokažem poniznost kada treba.

P.S. HVALA NA LIJEPIM ŽELJAMA.
Kojim putem čemo ići - to biramo sami,
neki će naći svjetlo, dok će drugi ostati u tami.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by sanela »

Ne znam šta se dešava, ali se slažem s Lujkom.

Draga Atika, djelimično se slažem s tobom. Onaj dio gdje govoriš o depresiji, to si u potpunosti u pravu. Depresija se liječi tako što se treba naći i razriješiti uzok, jer tablete sigurno neće pomoći. E sad kondomi. Ko će kad i s kim stupati u seksualne odnose. Koliko god nam se ne sviđao odgovor, on je vrlo jednostavan - kad god i s kim god i gdje god ko hoće. Kondomi su tu da spriječe posljedice - od raznih bolesti do neželjene trudnoće. Ko je tebe mogao spriječiti da imaš seks sa tvojim partnerom u trenutku kad ste to vi htjeli? A da ste koristili kondom ti se sad ne bi pitala jel imaš Hep C. Ta se posljedica mogla spriječiti upotrebom kondoma.

Slobodan seks vodi padu morala, kažeš. Puno toga u našem društvu je gore od slobodnog seksa, pogotovo ako se koristi zaštita. I nemoj suditi drugima, jer će te život dovesti u poziciju da ti druge sude. A našla si se u toj poziciji. Ja odavno ljude ne osuđujem (možda i zbog posla kojim se bavim). Mogu se ne slagati sa njihovim životnim izborima, ali ih ne želim osuđivati. Šta meni/tebi daje za pravo da mislim da živim bolje/moralnije u odnosu na nekog drugog ko živi prema drugačijoj životnoj filozofiji od moje!?

Sve najbolje ti želim. I negativan test, naravno :wink:
Attachments
1901222_10200637442858881_1320107733_n.jpg
1901222_10200637442858881_1320107733_n.jpg (23.09 KiB) Viewed 2220 times
Atika
Posts: 25
Joined: Fri Jan 31, 2014 9:31 pm
Location: Mjesto gdje nema nostalgije.

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by Atika »

Da naglasim: NEMAM NIŠTA PROTIV KONDOMA
NISAM OVDJE DA OSUĐUJEM NEKOG
ALI JESAM ZA VRIJEDNOSTI U NAŠEM ŽIVOTU KOJE POLAHKO GUBIMO.
Toliko na ovu temu.

Budite mi dobro i zdravo i danas, a i svakog dana vašeg života. Nastavit ću da vas čitam kad mognem, ali na ovu temu nemam više šta dodati. Moji stavovi su isključivo moji i ne želim ih mjenjati, ali cijenim i poštuje tuđe.

P.S. Sanela hvala i tebi na lijepim željama, i na kritici. Nastavi da pomažeš drugima i puno sreće u daljnjem radu. Sviđa mi se to što radiš. :D
Kojim putem čemo ići - to biramo sami,
neki će naći svjetlo, dok će drugi ostati u tami.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by Lujka »

Atika, što je bilo sa testom, jel gotov, i što kaže...?
Nadam se iskreno da je negativan, ali ako je i pozitivan ne znači da je smak svijeta, ipak se u današnje vrijeme C dosta uspješno liječi.
Sretno i javi se....
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
aca
Posts: 28
Joined: Thu Apr 10, 2014 11:19 am

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by aca »

Kakva panika zbog HCV-a?
Ja ga imam 18 godina I dobro se osecam,rezultati su uvek okej,a pojavio se I novi lek,tako da I da ga( ne daj boze imas)dobices terapiju I izbaciti ga iz sebe.Sexualnim putem se jako tesko prenosi.pa ljudi sa HIV-om zive normalno,a kamoli ovo,daj bre ne zasmejavaj me.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by Lujka »

aca wrote:Kakva panika zbog HCV-a?
Ja ga imam 18 godina I dobro se osecam,rezultati su uvek okej,a pojavio se I novi lek,tako da I da ga( ne daj boze imas)dobices terapiju I izbaciti ga iz sebe.Sexualnim putem se jako tesko prenosi.pa ljudi sa HIV-om zive normalno,a kamoli ovo,daj bre ne zasmejavaj me.
Ti si aco jedan od sretnika kome se virus nie aktivirao...jedan moj frend je isto pozitivan već skoro 20 godina, virus mu se nikada nije aktivirao, tako da normalno živi, nema nikakve simptome .
Ja sam ga liječila 2 godine, stari Interferon + Ribavirin, stanje je momentalno u redu, koliko to može biti, ali posljedice na jetri su mi ostale. Dok sam se ja liječila, muž mi je radio (trebalo je živjeti i plaćati račune), a imamo i sina, znači da je bilo nemoguće da smo oboje na bolovanju. On je umro, nije dočekao novu jetru, iako je bio pri vrhu na listi za transplataciju, od C mi je umro i vjenčani kum....mogu ti reći da se napatio ko sam isukrst...nema potrebe da idem u detalje....to samo na tvoju tvrdnju da je C bezopasan, nadaj se da ti se virus neće nikada aktivirati, ne nasmijavam te, to mi uopće nije namjera, jer tu nema ničega za smijanje.
I savjet, nemoj se skroz opustiti, odi bar jednom godišnje na kontrolu, bolje nego da te neugodno iznenadi. :?
Ne zamjeri nešto, namjere mi nisu loše, sve ovo što sam napisala znam iz vlastitog iskustva :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
aca
Posts: 28
Joined: Thu Apr 10, 2014 11:19 am

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by aca »

Ma opusteno Lujka,znam da si mislila sve okej.Testiram se svake godine I svestan sam da ce doci Dan D,tj da ce virus krenuti da radi.Ali sta ja tu mogu ,osim da se nadam cudu u vidu 'magicnog' leka.
Nemam nameru da se mucim I crkavam mesecima na Infektivnoj klinici dok mi porodica I prijatelji donose banane I govore kako ce sve biti ok.Postoji laksi nacin da se to zaobidje.Do tada,uzivacu u zivotu,ionako necemo ziveti vecno.
Servus :D
Atika
Posts: 25
Joined: Fri Jan 31, 2014 9:31 pm
Location: Mjesto gdje nema nostalgije.

Re: Ispričana priča...ILUZIJE

Post by Atika »

Evo da iskoristim vrijeme i da odgovorim.
Puno pozdrava svima, a posebno tebi Lujka. Bilo previše bitnijih stvari na forumu, pa dok sam ih čitala zaboravila sam da napišem rezultate testa. Negativan je, hvala Bogu.

Da dodam, da mi je iskreno žao zbog tvog muža, Lujka. To nisam znala. Nadam se da si ti dobro, i da je sada sve bolje.

Uvijek vas je lijepo čitati i znati da ste bez obzira na sve i dalje u pokretu i da imate veliku nadu u bolje sutra. NADAM SE DA ČETE USPJETI....SVI... :D
Kojim putem čemo ići - to biramo sami,
neki će naći svjetlo, dok će drugi ostati u tami.
Post Reply