Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

Evo i Ja da dodam svoje misljenje o tvojoj odluci, ali pre nego sto krenem sa tim odgovoricu na pitanja koja si postavio Zikiju. On ce odgovoriti za sebe kad procita, ali Ja kao visegodisnji korisnik buprenorfina moram ti reci da od nezeljenih efekata kod mene se javilo jako propadanje zuba i otekli zglobovi na nogama.

Uvek sam bio na malim dozama, trenutno na 1mg dnevno, planiram da ga izbacim uskoro(kad lekar odobri).

Sto se tice nogu lekari kazu da je to jednostavno tako i da onog dana kad ostavim bup. povucice se i otok.

Sto se zuba tice, nenormalno su mi nastradali. Bukvalno pucaju sami od sebe, sto je jedna izuzetno teska prateca pojava, ali zvanicni organi negiraju ovo i sve pripisuju heroinu. Na moju tvrdnju da dok sam koristio dop nikakvih problema sa zubima nisam imao, oni jednostavno dodaju da je to zakasnela reakcija..itd... kratko receno LAZU i rade u sluzbi farmako industrije.
Sto se tice samog procesa ostavljanja buprenorfina mogu ti reci da do poslednjeg miligrama islo je jako brzo e taj poslednji je nekako usporio i probio sam svoje neke rokove kad cu ga ostaviti i tim delom sebe nisam nikako zadovoljan. Nije mi za utehu sto je to samo 1mg, jer odrzavanje je odrzavanje i to bi trebalo prekinuti, ali sve je bolje od heroina pa cu i to pregurati.

Elem da se osvrnem na tvoju odluku da se pridruzis Reto centru.

1. Moje misljenje je da to nikako ne bi trebalo da radis prvenstveno zbog teskog zdravstvenog problema koji te prati. Tvoja zdravstvena situacija zahteva posebnu ishranu, koju neces imati tamo..
2. Tebi je pootreban dnevni odmor, koji ces mozda i dobiti, ali to nisu uslovi u kojima bi trebalo da boravi covek sa mozdanim udarom.
3. Ti nikako i ni pod kojim okolnostima se ne uklapas u profil ljudi koje Reto centar regrutuje kod sebe.

Treba da shvatis da oni nisu zdravstvena institucija, niti su neka organizacija koju finansira drzava. Oni su samofinansirajuca organizacija i kao takva u svom sastavu moraju imati ljude koji su sposobni dobro da potegnu da bi zaradili koru hleba koju tamo dobijaju.

4. Mislim da bi neko sa tvojim zdravstenim problemima njima bio samo obaveza vise.

Moram da napomenem sledece:
- Ja kada sam otisao u Reto centar imao sam ugradjen implant i verovao ili ne nisu hteli da mi obezbede skidanje konca sa rane, vec su mi uradili to na licu mesta u samoj kuci. Ovo spominjem zbog toga sto njihova politika nije obracanje zdravstvenim institucijama. Odbacuju farmakologiju u svim oblicima i okrecu se bogu jer smatraju da nam samo i iskljucivo bog moze pomoci.

5. Ukoliko su pravila kao kad sam Ja boravio u Reto centru tebe bi trebalo da upute u Hrvatsku ili u Bosnu (ukoliko postoji Reto u Bosni) jer je pravilo bilo da rasporedjuju zavisnike sto dalje od matice. Tebi to tek ne odgovara jer ne bi bio pokriven zdravstvenim osiguranjem. Nemora da znaci da mora tako da bude, ali ocekuj i takav raspored casova :D


Naravno, pozdravljam tvoju odluku da im se prikljucis, ali moj ti je savet da se mnogo dobro raspitas oko svega. Prvenstveno se konsultuj sa svojim lekarom i zatrazi njegovo misljenje o tome koliko je dobro za tvoje zdravlje da se upustis u jedan takav projekat kao sto je komuna.

Zatim, razgovaraj sa njima i objasni im koje lekove pijes, sta moras da imas od ishrane(da li neslano, da li slatko, koliko obroka, zatim kakav odmor zahteva tvoje zdravlje, da li oni mogu da ti obezbede sve te uslove i bukvalno udji u tanka creva i sve dobro ispitaj pa tek onda odluci da li ces se upustiti u tu pricu.

Po mom iskustvu slaba je vajda da ce oni moci da odgovore na sve to. Jednostavno ponavljam nisu oni banja ili mesto gde ces se osecati kako si ti mozda zamislio ili kako ti se ucinilo da ce biti. Veruj da nijedan post nemoze da ti docara situcije koje ces iskusiti ukoliko se prikljucis komuni.

I za kraj da dodam: Moja namera nije da bilo koga odvratim od namere da se prikljuci bilo kojoj komuni, ali apsolutno svi moraju biti upoznati sa onim sta ih ceka u komuni, a posebno Ti. Tvoja zdravstvena situacija je izuzetno teska i svi moramo biti dovoljno trezveni i realno razmisljati i savetovati te u skladu sa bar blagim osvrtom na to tvoje stanje.

Puno srece ti zelim....
Ja sam Bog
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

Don Dop wrote:Evo i Ja da dodam svoje misljenje o tvojoj odluci, ali pre nego sto krenem sa tim odgovoricu na pitanja koja si postavio Zikiju. On ce odgovoriti za sebe kad procita, ali Ja kao visegodisnji korisnik buprenorfina moram ti reci da od nezeljenih efekata kod mene se javilo jako propadanje zuba i otekli zglobovi na nogama.

Uvek sam bio na malim dozama, trenutno na 1mg dnevno, planiram da ga izbacim uskoro(kad lekar odobri).

Sto se tice nogu lekari kazu da je to jednostavno tako i da onog dana kad ostavim bup. povucice se i otok.

Sto se zuba tice, nenormalno su mi nastradali. Bukvalno pucaju sami od sebe, sto je jedna izuzetno teska prateca pojava, ali zvanicni organi negiraju ovo i sve pripisuju heroinu. Na moju tvrdnju da dok sam koristio dop nikakvih problema sa zubima nisam imao, oni jednostavno dodaju da je to zakasnela reakcija..itd... kratko receno LAZU i rade u sluzbi farmako industrije.
Sto se tice samog procesa ostavljanja buprenorfina mogu ti reci da do poslednjeg miligrama islo je jako brzo e taj poslednji je nekako usporio i probio sam svoje neke rokove kad cu ga ostaviti i tim delom sebe nisam nikako zadovoljan. Nije mi za utehu sto je to samo 1mg, jer odrzavanje je odrzavanje i to bi trebalo prekinuti, ali sve je bolje od heroina pa cu i to pregurati.

Elem da se osvrnem na tvoju odluku da se pridruzis Reto centru.

1. Moje misljenje je da to nikako ne bi trebalo da radis prvenstveno zbog teskog zdravstvenog problema koji te prati. Tvoja zdravstvena situacija zahteva posebnu ishranu, koju neces imati tamo..
2. Tebi je pootreban dnevni odmor, koji ces mozda i dobiti, ali to nisu uslovi u kojima bi trebalo da boravi covek sa mozdanim udarom.
3. Ti nikako i ni pod kojim okolnostima se ne uklapas u profil ljudi koje Reto centar regrutuje kod sebe.

Treba da shvatis da oni nisu zdravstvena institucija, niti su neka organizacija koju finansira drzava. Oni su samofinansirajuca organizacija i kao takva u svom sastavu moraju imati ljude koji su sposobni dobro da potegnu da bi zaradili koru hleba koju tamo dobijaju.

4. Mislim da bi neko sa tvojim zdravstenim problemima njima bio samo obaveza vise.

Moram da napomenem sledece:
- Ja kada sam otisao u Reto centar imao sam ugradjen implant i verovao ili ne nisu hteli da mi obezbede skidanje konca sa rane, vec su mi uradili to na licu mesta u samoj kuci. Ovo spominjem zbog toga sto njihova politika nije obracanje zdravstvenim institucijama. Odbacuju farmakologiju u svim oblicima i okrecu se bogu jer smatraju da nam samo i iskljucivo bog moze pomoci.

5. Ukoliko su pravila kao kad sam Ja boravio u Reto centru tebe bi trebalo da upute u Hrvatsku ili u Bosnu (ukoliko postoji Reto u Bosni) jer je pravilo bilo da rasporedjuju zavisnike sto dalje od matice. Tebi to tek ne odgovara jer ne bi bio pokriven zdravstvenim osiguranjem. Nemora da znaci da mora tako da bude, ali ocekuj i takav raspored casova :D


Naravno, pozdravljam tvoju odluku da im se prikljucis, ali moj ti je savet da se mnogo dobro raspitas oko svega. Prvenstveno se konsultuj sa svojim lekarom i zatrazi njegovo misljenje o tome koliko je dobro za tvoje zdravlje da se upustis u jedan takav projekat kao sto je komuna.

Zatim, razgovaraj sa njima i objasni im koje lekove pijes, sta moras da imas od ishrane(da li neslano, da li slatko, koliko obroka, zatim kakav odmor zahteva tvoje zdravlje, da li oni mogu da ti obezbede sve te uslove i bukvalno udji u tanka creva i sve dobro ispitaj pa tek onda odluci da li ces se upustiti u tu pricu.

Po mom iskustvu slaba je vajda da ce oni moci da odgovore na sve to. Jednostavno ponavljam nisu oni banja ili mesto gde ces se osecati kako si ti mozda zamislio ili kako ti se ucinilo da ce biti. Veruj da nijedan post nemoze da ti docara situcije koje ces iskusiti ukoliko se prikljucis komuni.

I za kraj da dodam: Moja namera nije da bilo koga odvratim od namere da se prikljuci bilo kojoj komuni, ali apsolutno svi moraju biti upoznati sa onim sta ih ceka u komuni, a posebno Ti. Tvoja zdravstvena situacija je izuzetno teska i svi moramo biti dovoljno trezveni i realno razmisljati i savetovati te u skladu sa bar blagim osvrtom na to tvoje stanje.

Puno srece ti zelim....
Nije ti namjera da nekoga odvratis od komune ?Pa moram ti priznati da si i mene prepao :) Ovo sa skidanjem konca zvuci kao neki horor film.Da nisi sanjao to sve?Doktoru se islo i uvijek ce se ici normalno ne za svaku glupost ali za neke ozbiljnije stvari da.Normalno ne mozes primati interferon dole ako si iz druge drzave ali ako imas temperaturu odvesce te ne brini.Ispade da dole zive neki pecinski ljudi koji sami sebi lizu rane i pletu smokvino lisce da se obuku.Jos im samo fali po toljaga pa da lupe neku mladu po glavi i odvedu je u svoju pecinu..Da vjeruju da im Bog moze pomoci u njihovom problemu ali taj problem je puno dublji od prehlade ili gripe i posjete doktoru,ustvari taj problem ne prestaje ni kad se vratis kuci ni kad si na moru ili poslu ili bilo gdje drugo ,problem koji nosimo u sebi gdje god da odemo i nema puno veze sa nasim fizickim stanjem koje je vise poslijedica naseg "mirnog"zivota.Tako da je ovo sto si ti napisao izvadeno iz konteksta.Ali najruznija stvar koju si napisao je ovo kad si rekao da mislis da bi on sa svojim zdravstvenim stanjem tim ljudima bio samo obaveza vise.Mladicu kako samo mozes izgovoriti nesto ovako kad vjerujem i sam znas da je to vjerovatno produkt vise nekog tvog licnog nezadovoljstva nego same istine.Ipak neki od tih ljudi dole su posvetili svoj zivot da pomognu ljudima kakvi smo i ti ja i poison i bezrezerno se daju da to i ostvare,ja im skidam kapu za to.Ako ih neces pohvaliti onda bar nemoj pricati da su neki kvazi hirurzi jer oni to nisu.Necu vise neka me tuga uhvatila :cry: poison u svakom slucaju trebas se konsultovati sa doktorom normalno prije nego odes tu se slazem,toliko od mene.Sretna nova godina
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

Hvala Davore na postu.
Cilj komune nije sadisticki trip, nego pruzanje pomoci. Trenutno znam za slucaj djevojke s teskim psihickim problemima koja je ovisnica i uz konsultacije s psihijatrom je smjestena u Reto. Znaci, ljudi se ne tretiraju kao vrece brasna, ali ni kao princeze na zrnu graska.
Komuna te uci zivotu, a da bi to naucio trebas izgraditi odgovornost za vlastiti zivot i nadoknaditi vrijeme tokom drogiranja.
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

sanela wrote:Hvala Davore na postu.
Cilj komune nije sadisticki trip, nego pruzanje pomoci. Trenutno znam za slucaj djevojke s teskim psihickim problemima koja je ovisnica i uz konsultacije s psihijatrom je smjestena u Reto. Znaci, ljudi se ne tretiraju kao vrece brasna, ali ni kao princeze na zrnu graska.
Komuna te uci zivotu, a da bi to naucio trebas izgraditi odgovornost za vlastiti zivot i nadoknaditi vrijeme tokom drogiranja.
Normalno da je cilj pomoci na kraju krajeva nebi niko od nas ostao dole toliko dugo da su nas mucili i izrabljivali,vise bih rekao da je onaj zivot prije bio mucenje i izrabljivanje,zar ne?
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

PRvo svi pricate neistine...


Ja odgovorno tvrdim da je tako bilo. Na moj zahtev da se odvedem lekaru onaj Bugarin koji je tada bio glavni u kuci (radi se o Splitu i kuci na onom brdu), se nasmejao i rekao ma kakvi mi to sredjujemo ovde i licno on mi je skinuo konce. U kancelariji je jos bio jedan bucko koji je njegov zamenik u kuci i decko iz Beograda, tacnije sa Mirijeva. Stvarno sam im pozaboravljao imena, ali svi koji su bili u Splitu znaju o kome govorim.
Zatim izneti tvrdnju da je neki lekar dozvolio da osoba sa poremecajem boravi u kuci gde apsolutno nema nijednog strucnog lica za pruzanje adekvatne pomoci je jednostavno nedopustivo iz mnogo razloga. Osobe sa psihijatrijskim problemima se smestaju u institucije ili su na obavezi porodici, a nikada, nigde u nijednoj zemlji na svetu nije dozvoljeno da komuna brine o psihijatrijskim slucajevima i nemoj Sanela iznositi take tvrdnje jer su u najmanju ruku smesne. Prvenstveno jer se radi o komuni gde su apsolutno svi od prvog do zadnjeg na najnizoj drustvenoj lestvici i svi vrlo dobro znate kako narod gleda na udruzenja narkomana, a drugo poremecena osoba vrlo lako moze biti opasna po okolinu i ukoliko je neki lekar to dopustio opasno je prekrsio zakon u sta Ja ne verujem.

Apsolutno je istina da je stav Reto centra da nikakve farmako proizvode ne dopustaju u kuci i tvrdnje koje ste ovde izneli su neistina.

Zatim, Ja nigde nisam rekao da je neko doziveo mucenje u Reto centru, ali da izrabljuju to je istina iako Ja to nisam nigde napisao. Izrabljuju na vise nacina, a prvenstveno teskim besplatnim Fizickim radom. U Reto centru je kao merenja lecenja predvidjen rad, ali rad na najraznovrsnijim poslovima. Ljudi postaju majstori, mehanicari, zidari i generalno uce ih poslovima od kojih nijedan ne podrazumeva kancelariju ili nesto gde korisnici usluga nece imati zuljeve po rukama. Kancelarija je rezervisana za 2-3 coveka i svi ostali nemaju pristupa tome.

Dan se svodi na Rad i Molitvu, e sad ko voli nek izvoli. Ko smatra da je njegovo drogiranje neoprostiv greh, kao sto ga prikazuje Sanela i ostali koji zive od komuna brzo ce se navici na uslove u kuci. Svaki drugi koji je zadrzao i gram ponosa i vere u sebe komuni se nikada nece pridruziti. Trebaju svi da znaju da je komuna zasnovana na optuzbama. Citav boravak ce ti se nabijati na nos da si radio najgore stvari sve do mere dok ne slome i to malo ljudskosti sto pridoslica ima, e tad krecu obilate doze molitvi koje nigde nisam video. Situacije u kojima ljudi padaju u trans prilikom molitve video sam samo na filmovima, ali ne tog intenziteta kao u kuci velikog brata. To Vam je ono kad samo cujete kako iz mase krenu da mole...krece prvi sa molitvom i on jos ne zavrsava ubacuje se drugi i to tako nekih pola sata.

- Evo izvolite komunoljubci pa me demantujte da ne govorim istinu.

Neko je prokomentarisao da ne zelim da nikoga odvratim od odlaska u komunu i to napisao sa velikom dozom sarkazma gde je odmah pokupio salve aplauza od ljudi slicnim njemu. E, Ja zaista nemam nameru da nikoga odvratim, ali jako je bitno da svako kome Reto centar pada napamet bude upoznat sa time sta ga tamo ceka.

Moze nekom da se svidi ili ne svidi, odgovara ili neodgovara, ali Ja licno imam obavezu da pored onih postova gde se o Reto centru govori u najboljem svetlu i ublazavaju uslovi boravka u kuci, skrenem paznju na ovu drugu stranu medalje koja se prica iz mesta dogadjaja. Ovde vecinom drze slovo ljudi koji su u komunama, ali iskljucivo poslovno i u kancelarijama. Predstavljaju se kao visegodisnji korisnici usluga sto apsolutno nije istina, jer sam siguran da nijedan korisnik usluga nece negirati ovo sto Ja pisem i kad kazem ovo mislim na Reto centar iskljucivo, o ostalim komunama ne govorim jer nisam bio.

Zato svako nov ko pomisli na Reto nek prvo zamoli Arsena,mislim da se tako zove, (ako dolazi iz Beogradskog Reto centra) da njemu i njegovoj porodici dozvole da prisustvuju jednom sastanku i sve ce im biti jasno. Ja znam da oni to nece dozvoliti, ali eto nek probaju jedan sastanak pa da vide sta ih ceka tamo. Da vide kako ljudi tokom molitve moraju da drze pognute glave, a svi znaju da je obavezna pognuta glava simbol potcinjenosti. Da vide kako se zavranjuje kontakt sa neznijim polom jer toboze mi obicni smo nedostojni zene. U Reto centru kontakt sa zenama je iskljucivo rezervisan za vodje, jer su oni toboze izleceni i za njih nema opasnosti, a Vi ostali mozete da sanjate o tome jer ste se drogirali, ali vodjama je Reto komuna oprostila, ali Vama nece.
Ja sam Bog
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Lujka »

E moj Done, pazi što pišeš, mogao bi biti baniran, nije ti ovo demokracija, ovdje se zna tko može vedriti i oblačiti...
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: Iskustvo - Reto

Post by edy »

Lujka wrote:E moj Done, pazi što pišeš, mogao bi biti baniran, nije ti ovo demokracija, ovdje se zna tko može vedriti i oblačiti...
ma pise on gluposti, sta bi ti da u besplatnoj komuni zive ko u hotelu sa 5 zvijezdica, na ulici ostaju bez noge jer se sređuju u femoralku, koja bude u toliko losem stanju da ima slucajeva kad jednostavno prsne i krene sikljat krv iz nje, al opet im ne pada na pamet da prestanu to radit, a kamoli da odu doktoru i onda zapinje za vađenje konaca iz rane koja je vjerovatno zarasla dok je u fazi da se trebaju vadit konci..

jel ti bilo sta od tog amaterskog vađenja konca?

i kako ih samo nije stid da tjeraju ljude na tezak fizicki rad i jos da uce neki zanat, e jesu bezobrazni, pa kad izađu iz komune morace jos i da rade neki pos'o da zarade sebi i svojoj porodici za zivot od tog zanata :-D :-D

druze u komunu se ulazi dobrovoljno a mislim da te unutra niko ne drzi protiv tvoje volje, tako da u svako doba bilo ko moze da napusti komunu vrlo jednostavno..

glavni razlog za odlazak i ostanak u komuni je svima nama dobro poznat, a onaj ko zeli da nastavi tamo gdje je stao po odlasku na neko lijecenje ili komunu, ce naci hrpu izgovora kako bi zaobilazio glavni problem i tako nastavio sa stilom zivota u kojem je drogiranje normalna pojava
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

Don Dop wrote:PRvo svi pricate neistine...


Ja odgovorno tvrdim da je tako bilo. Na moj zahtev da se odvedem lekaru onaj Bugarin koji je tada bio glavni u kuci (radi se o Splitu i kuci na onom brdu), se nasmejao i rekao ma kakvi mi to sredjujemo ovde i licno on mi je skinuo konce. U kancelariji je jos bio jedan bucko koji je njegov zamenik u kuci i decko iz Beograda, tacnije sa Mirijeva. Stvarno sam im pozaboravljao imena, ali svi koji su bili u Splitu znaju o kome govorim.
Zatim izneti tvrdnju da je neki lekar dozvolio da osoba sa poremecajem boravi u kuci gde apsolutno nema nijednog strucnog lica za pruzanje adekvatne pomoci je jednostavno nedopustivo iz mnogo razloga. Osobe sa psihijatrijskim problemima se smestaju u institucije ili su na obavezi porodici, a nikada, nigde u nijednoj zemlji na svetu nije dozvoljeno da komuna brine o psihijatrijskim slucajevima i nemoj Sanela iznositi take tvrdnje jer su u najmanju ruku smesne. Prvenstveno jer se radi o komuni gde su apsolutno svi od prvog do zadnjeg na najnizoj drustvenoj lestvici i svi vrlo dobro znate kako narod gleda na udruzenja narkomana, a drugo poremecena osoba vrlo lako moze biti opasna po okolinu i ukoliko je neki lekar to dopustio opasno je prekrsio zakon u sta Ja ne verujem.

Apsolutno je istina da je stav Reto centra da nikakve farmako proizvode ne dopustaju u kuci i tvrdnje koje ste ovde izneli su neistina.

Zatim, Ja nigde nisam rekao da je neko doziveo mucenje u Reto centru, ali da izrabljuju to je istina iako Ja to nisam nigde napisao. Izrabljuju na vise nacina, a prvenstveno teskim besplatnim Fizickim radom. U Reto centru je kao merenja lecenja predvidjen rad, ali rad na najraznovrsnijim poslovima. Ljudi postaju majstori, mehanicari, zidari i generalno uce ih poslovima od kojih nijedan ne podrazumeva kancelariju ili nesto gde korisnici usluga nece imati zuljeve po rukama. Kancelarija je rezervisana za 2-3 coveka i svi ostali nemaju pristupa tome.

Dan se svodi na Rad i Molitvu, e sad ko voli nek izvoli. Ko smatra da je njegovo drogiranje neoprostiv greh, kao sto ga prikazuje Sanela i ostali koji zive od komuna brzo ce se navici na uslove u kuci. Svaki drugi koji je zadrzao i gram ponosa i vere u sebe komuni se nikada nece pridruziti. Trebaju svi da znaju da je komuna zasnovana na optuzbama. Citav boravak ce ti se nabijati na nos da si radio najgore stvari sve do mere dok ne slome i to malo ljudskosti sto pridoslica ima, e tad krecu obilate doze molitvi koje nigde nisam video. Situacije u kojima ljudi padaju u trans prilikom molitve video sam samo na filmovima, ali ne tog intenziteta kao u kuci velikog brata. To Vam je ono kad samo cujete kako iz mase krenu da mole...krece prvi sa molitvom i on jos ne zavrsava ubacuje se drugi i to tako nekih pola sata.

- Evo izvolite komunoljubci pa me demantujte da ne govorim istinu.

Neko je prokomentarisao da ne zelim da nikoga odvratim od odlaska u komunu i to napisao sa velikom dozom sarkazma gde je odmah pokupio salve aplauza od ljudi slicnim njemu. E, Ja zaista nemam nameru da nikoga odvratim, ali jako je bitno da svako kome Reto centar pada napamet bude upoznat sa time sta ga tamo ceka.

Moze nekom da se svidi ili ne svidi, odgovara ili neodgovara, ali Ja licno imam obavezu da pored onih postova gde se o Reto centru govori u najboljem svetlu i ublazavaju uslovi boravka u kuci, skrenem paznju na ovu drugu stranu medalje koja se prica iz mesta dogadjaja. Ovde vecinom drze slovo ljudi koji su u komunama, ali iskljucivo poslovno i u kancelarijama. Predstavljaju se kao visegodisnji korisnici usluga sto apsolutno nije istina, jer sam siguran da nijedan korisnik usluga nece negirati ovo sto Ja pisem i kad kazem ovo mislim na Reto centar iskljucivo, o ostalim komunama ne govorim jer nisam bio.

Zato svako nov ko pomisli na Reto nek prvo zamoli Arsena,mislim da se tako zove, (ako dolazi iz Beogradskog Reto centra) da njemu i njegovoj porodici dozvole da prisustvuju jednom sastanku i sve ce im biti jasno. Ja znam da oni to nece dozvoliti, ali eto nek probaju jedan sastanak pa da vide sta ih ceka tamo. Da vide kako ljudi tokom molitve moraju da drze pognute glave, a svi znaju da je obavezna pognuta glava simbol potcinjenosti. Da vide kako se zavranjuje kontakt sa neznijim polom jer toboze mi obicni smo nedostojni zene. U Reto centru kontakt sa zenama je iskljucivo rezervisan za vodje, jer su oni toboze izleceni i za njih nema opasnosti, a Vi ostali mozete da sanjate o tome jer ste se drogirali, ali vodjama je Reto komuna oprostila, ali Vama nece.
A izgleda da je problem sto nisi mogao u kancelariju a :roll: :roll:
Vjerovatno se nisi dole snasao i momci nisu htjeli da slusaju tvoj repertoar prozivljene proslosti jer im nije bila bitna,i vjerujem da ti je bilo tesko kad si uvidio da nemas sta reci jer su pretezno svi tvoji zivotni stavovi iskrivljena realnost zivota i nemaju veze sa stvarnoscu..Svi mi smo manje vise iskusili taj momenat e sad je pitanje ko je imao snage i hrabrosti da ostane i da se mijenja jer je najteze priznati samom sebi da ustvari nista neznas i da ti stvarno treba pomoc.To je puno teze nego ostati u svom filmu i praviti se pametan..Najgore od svega sto si sam sebe ubjedio da ti valjas a oni ne.
Mora da nisi bio miljenik dole jer normalno postoje ljudi koji su simpaticni i oni koji to nisu iako dole se trudi da se svi gledaju isto i da se nikome ne uskrati potrebna pomoc,nekad je tesko imati strpljenja prema nekome ko je nezahvalan i pljuje na sve zivo.Opet im skidam kapu.Moras shvatiti da dok god se ne pozabavis tim problemom i ne pocnes da ga rijesavas uvijek ce ti neko drugi biti kriv..
Edy je dobro rekao neke stvari tako da nema potrebe dalje bilo sta objasnjavati,pozz
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

Prvo svima da cestitam Novu godinu i sve najlepse Vam zelim.

E sad da se pozabavim napisanim.

To ko se gde i kako sredjuje je samo vid konzumiranja narkotika i apsolutno nema veze sa onim o cemu Ja govorim. Ukoliko je tvoj stav da narkoman nema prava ni na sta pa cak i kad zeli da prestane sa drogiranjem, odnosno da je osudjen da trpi sva moguca ponizavanja je apsolutni apsurd i presedan na ovom i slicnim forumima. Ovde Edy 90 posto iznetih stavova postuju LJUDI koji su u zdravstvenom problemu ali su LJUDI. Namerno pisem velikim slovima da ti skrenem paznju da smo i mi sadasnji, bivsi i neki buduci narkomani svi LJUDI koji imaju prava ili bi bar trebalo da imaju prava na posao, na izbor da li cemo ili necemo potraziti spas u bogu, na zdravstvenu zastitu, na ljubav i na sve ono sto ovaj drugi deo odnosno ovih 10 posto koji takodje ovde ostaljaju komentare zele da nas ubede da ne zasluzujemo.

- Nije poenta price sta je bilo sa amaterskim skidanjem konaca jer cim pisem dobro sam, vec se radi o tome da se skrene paznja da se u Reto centru na zdravstvenu zastitu ne gleda ozbiljno. Apsolutno nijedan sticenik nema zdravstvenu knjizicu jer uopste ti ne traze da doneses, a sta ce ti kad Hrvatska ne priznaje nasu zdravstvenu zastitu i obrnuto.

Govorim ovo jer Reto centar zeli da primi pod svoj nadzor coveka sa mozdanim udarom, alo gospodo sta je sa vama? Ostavimo po strani da li podrzavate ili ne podrzavate komunu, govorimo o jako ozbiljnoj situaciji gde je jedan zivot u pitanju.

Ukoliko su u Reto centru zaista upoznati sa problemima koje ima clan koji je aplicirao da bude primljen kod njih i uz sve to pristaju da ga prime onda odgovorni tamo nisu ni mrdnuli sa tacke gde su tek ostavili heroin. Onda njih zaista treba staviti pod kontrolu neke drzavne ustanove jer to je po meni igranje sa necijim zivotom. Ja sam jako svestan kako se gleda na ljude koji se lece od droge i upravo zbog nikakve kontrole komuna od strane drzave imamo slucaj iz Crne Reke gde je jedan zivot otisao u nepovrat. Neko ce reci da idem iz krajnosti u krajnost, ali osvrnite se na taj slucaj i videcete kako je banalnost i bahatost jednog coveka dovela do tragedije. Eto Edy za tvoju informaciju jos ovo da dodam, nama je dozvoljeno da gradimo ili unistavamo svoje zivote, ali nije dozvoljeno da nam to drugi rade.

E sad Davore citao sam nekolicinu tvojih postova i delovao si mi kao ozbiljan sagovornik, ali mislim da si se poslednjim postom jako degradirao. Ti bi bar trebalo da shvatis poentu cele ove price i da ne prilazis srcem temi i iskljucivo stavom da Reto centar treba braniti po svaku cenu, pa cak i kad nisi upravu. Ja sam jako objektivno dao svoje misljenje o pomenutoj komuni i u vse navrata rekao i naglasio dobe strane i prednosti iste, ali svi ljudi koji zele da se prikljuce komuni moraju biti informisani o tome sta ih ceka tamo.

- Ja stvarno, ali stvarno ne shvatam zasto Vama smeta kad kazem sta se desava tamo?
- Zar i ljudi koji rade na prijemu ne govore te stvari koje Ja ovde iznosim?
- Zatim vidim slozio si se sa Edijem i njegovim postom, pa evo reci mi jel ti smatras da ljudi koji odllaze u Reto centar ne zasluzuju medicinsku zastitu?
- Opste poznato je da se u Reto centru primaju svi koji se jave, kad kazem ovo mislim na ljude koji su apsolutno zdravi, a i oni koji imaju Hepatitis i AIDS. Da li Reto ima evidenciju o tome? Da li su bar jednom radili bilo kakvu kontrolu svojih sticenika, kako bi uspeli da imaju uvid u stanje?

Voleo bih da mi odgovoris na pitanja, ali krajnje objektivno i ne pristrasno koliko je to moguce.

Moje licno misljenje je da je Reto centar toliko neozbiljna organizacija da Ja nemam reci. Organizacija koja apsolutno ne razmislja o svojim sticenicima na nacin na koji bi trebalo. Dati nekome lopatu, sendvic i krevet je potpuno pogresan nacin za uspesno izlecenje od bolesti zavisnosti, jer kao sto sam jednom rekao svakoj komuni cilj mora biti da izleci, rehabilituje i sto je najbitnije pripremi ljude za povratak medju ljude. Dozivotna izolacija nije nacin na koji mozemo leciti nekoga, jer Reto centar ima samo taj nacin i program za prihvat, a program za otpust ne postoji.

Hvala...
Ja sam Bog
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

Lujka wrote:E moj Done, pazi što pišeš, mogao bi biti baniran, nije ti ovo demokracija, ovdje se zna tko može vedriti i oblačiti...

MA nece da banuje...valjda...i Mi obicni smrtnii imamo pravo nesto da kazemo. :)
Ja sam Bog
Post Reply