Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

ziki wrote: Komuna ide na tu opciju da ti probudi radne navike, da ti pomogne da ostvaris kominikaciju sa ljudima, da podneses sopstvenu zrtvu za drugog i da mozes da funkcionises u zajednici.
Kome je to potrebno taj ce i da ode tamo.
To veže sve bilo vjerske ili slobodne. S tim da vjerske ovo tvoje "žrtve za drugog" doslovno i sprovode.
:-) Osjećaš se kao žrtva i radiš za drugog :-D to je to toliko za reto he he he
ignorance is bliss!
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

Skrecem malo od osnovne teme ali kontrola grupe se obavlja u nekoliko faza...Prva faza ti je da ih fizicki iscrpis i tako otvoris put mentalnoj kontroli koja se postize na vise nacina ali najdelotvorniji nacin je primena pritiska i povremenog opustanja,naprimer kroz sportske aktivnosti,zajednicke razgovore i to.I komune malo deluju na tom principu i nisu samo sekte te koje koriste ispiranje mozga.To je nauka stara kao i sam svet.
Manipulacija,iskoriscivanje ljudskih slabosti,pohlepe mozemo filozofirati o tome 100 godina sustina je uvek jednostavna...doci do cilja...e sada posto je ovde cilj izaci iz problema mozemo reci da je u krajnjem zviru ovaj cilj plemenit...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

demijan wrote:Skrecem malo od osnovne teme ali kontrola grupe se obavlja u nekoliko faza...Prva faza ti je da ih fizicki iscrpis i tako otvoris put mentalnoj kontroli
...koristeći svo božansko prosvijetljeno oružje za napad na karakter, uz nehotično izazivanje osjećaja krivnje, jer tada si otvorena srca za svo bombardiranje ljubavlju koje te odjednom iz srca njegovoga, tako toplo obavija, i ti padaš u trans tražeći oproštaj od njega i vječno blaženstvo u njemu, i preko njega, pa tko god da on bio . Znamo svi ko je taj tip ,samo neznam da li ga SMIJEM imenovati.
Ne demijane ,ne skrećeš od teme.
ignorance is bliss!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Iskustvo - Reto

Post by ziki »

Nikad nisam sebi dozvolio koliko god da sam bio u problemu, da sebe stvaljam u sluzbu bilo kome i da me taj neko vaspitava i da uopste ulazi u moju sferu licnosti, da mi neko daje radne obaveze, da mi cacka po svesti, budi osecaj za ljubav, ljudskost itd..ili da mi udara po savesti i govori o greskama.
Kad bi dosao u takvu situaciju da mi treba izolacija i vreme da se saberem na nekom mestu, to nikako nebi bila komuna i gledanje ljudi koji te svaki dan podsecaju na sebe, po sjebanom narkomanskom zivotu...
A kad citam malo o tim komunama mnogo se uplice religija, navodno vera ili sekta.
Jedan kaze sekta, drugi kaze nije to je istinski ono pravo itd..
Jasno da razgranicimo neke stvari, kod nas bar u srbiji niko nema prava da u ime boga i crkve organizuje bilo sta u ime crkve ako nema blagoslov i pismeno odobrenje od crkve.
I gde god se covek vrbuje za bilo koji cilj, bilo da je to navodno pomoc a u stvari se kriju neki licni interesi u pozadini to jeste neka vrsta sekte.
A covek ili veruje ili ne veruje, ja na kilometar mogu da osetim da li je ta komuna u nekom duhu pravoslavlja i prave istinske vere ili nesto smrdi.
Ako smrdi onda nemam tu sta da trazim.
Ipak cela ta prica sa komunama se vise odnosi na malo mladje i na njihove roditelje koji ni sami ne znaju kako da im pomognu i veruju budalama raznim.
...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

ziki wrote:kod nas bar u srbiji niko nema prava da u ime boga i crkve organizuje bilo sta u ime crkve ako nema blagoslov i pismeno odobrenje od crkve.
Je se ti to praviš ovca ili šta?!
ignorance is bliss!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Iskustvo - Reto

Post by ziki »

Nisi me razumeo, ljudi mogu da prave razne organizacije i narkomana i pedera itd.. ali nemoj da mesamo babe i zabe i da guramo religiju i navodno taj nacin manipulisanja ljudima.
...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Ziki zajebavam te :D :D
ignorance is bliss!
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

ziki wrote:Nisi me razumeo, ljudi mogu da prave razne organizacije i narkomana i pedera itd.. ali nemoj da mesamo babe i zabe i da guramo religiju i navodno taj nacin manipulisanja ljudima.
Pa upravo to se i dešava ovde uz izgovor,
mi ne propagiramo nijednu veru već poštujemo Boga i sveto pismo.

Kud ćeš bolji izgovor od ovog. Još kad na sve ovo dodaš čoveka koji nema gde ili ima gde ali neće da izneveri one koji nemaju pojma šta preživljava u toj kući jer veliki brat sve vidi i čuje i svaki dotrajali obrok kusa pošto zahvali tom istom Bogu uz pogled na nažuljane dlanove koji su ti stalni podsetnik da ne vrediš.
Da vrediš bio bi plaćen, da si plaćen jeo bi hranu koja je u roku. Dok ti sve to prolazi kroz glavu čuješ samo amin i reči apsolutističkih vladara kuće: ' Jedite i svi na zadatke'. Nemaš ni vremena da se zapitaš šta će ti sve to. Međutim ti isti vladari izlaze kad žele, jedu šta žele i ne mešaju se sa radničkom klasom. Svi su doterani i namirisani i smeju da pričaju sa suprotnim polom pa i da stvore porodicu, dok Ti sediš na zidinama neke nove kuće i pitaš se dal će ikada doći red na tebe da zagrliš svoje dete, da probaš da budeš bolji roditelj nego što si bio sin. Dal će tvoj broj biti izvučen. Međutim šanse su male, a potencijalnih vladara previše.

Realno, mnogo ljudskih prava se krši po komunama što je u veku u kojem se nalazimo nedopustivo. Međutim ukoliko izađeš spreman za nove izazove vredi platiti cenu. U ovom slučaju izlaziš maksimalno fizički izrabljen, mentalno osakaćen i apsolutno nepripremljen. Reto ima program samo u jednom pravcu tj. pripremaju te samo za izazove komune, ali nikoga ne pripremaju za povratak u realnost. Realnost nije cilj, cilj je ostanak.
Ja sam Bog
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

Don Dop wrote: Kud ćeš bolji izgovor od ovog. Još kad na sve ovo dodaš čoveka koji nema gde ili ima gde ali neće da izneveri one koji nemaju pojma šta preživljava u toj kući jer veliki brat sve vidi i čuje i svaki dotrajali obrok kusa pošto zahvali tom istom Bogu uz pogled na nažuljane dlanove koji su ti stalni podsetnik da ne vrediš.
Da vrediš bio bi plaćen, da si plaćen jeo bi hranu koja je u roku. Dok ti sve to prolazi kroz glavu čuješ samo amin i reči apsolutističkih vladara kuće: ' Jedite i svi na zadatke'. Nemaš ni vremena da se zapitaš šta će ti sve to. Međutim ti isti vladari izlaze kad žele, jedu šta žele i ne mešaju se sa radničkom klasom. Svi su doterani i namirisani i smeju da pričaju sa suprotnim polom pa i da stvore porodicu, dok Ti sediš na zidinama neke nove kuće i pitaš se dal će ikada doći red na tebe da zagrliš svoje dete, da probaš da budeš bolji roditelj nego što si bio sin. Dal će tvoj broj biti izvučen. Međutim šanse su male, a potencijalnih vladara previše.

Realno, mnogo ljudskih prava se krši po komunama što je u veku u kojem se nalazimo nedopustivo. Međutim ukoliko izađeš spreman za nove izazove vredi platiti cenu. U ovom slučaju izlaziš maksimalno fizički izrabljen, mentalno osakaćen i apsolutno nepripremljen. Reto ima program samo u jednom pravcu tj. pripremaju te samo za izazove komune, ali nikoga ne pripremaju za povratak u realnost. Realnost nije cilj, cilj je ostanak.
Dondop i ti ga malo pretjera. Zapravo, malo više...
Pišeš kako su u komuni štićenici "osuđeni" da slušaju apsolutističke vladare koji ih raspoređuju da rade, krše im se prava, ne dozvoljava kontakt sa suprotnim spolom, ne mogu biti namirisani i dotjerani, a reci mi, je li svakom narkomanu sve to dostupno vani i šta je on uradio? Drogirao se. I na kraju kad je uništio sve što je uništiti mogao, potrošio sve što je potrošiti mogao, prevario svakog koga je mogao, završio na ulici i šta, u komuni mu trebaju dati orden? Da ima spremačice, kuharice, da je čist i namirisan, da ništa ne radi?! To će mu baš pomoći u životu... I da, što se tiče plaćanja - komuna je mjesto gdje imaš smještaj i hranu, gdje možeš steći znanja i vještine koje će ti pomoći u životu, koje te ni tvoji roditelji, ni škola niti iko drugi nije naučio, jer da jeste ne bi došao u komunu. Komune koje nisu pri crkvi se plaćaju, znači, da bi mogao boraviti, radićeš sve navedeno, imaćeš malo ljepše okruženje, ali ćeš i platiti smještaj, hranu i osoblje koje je tu zaposleno.

U komuni treba naučiti da cijeni sve što ima, treba naučiti da neće imati ništa ako ne zaradi svojim rukama, treba naučiti da preuzme odgovornost kad pogriješi, da će biti kažnjen za kršenje pravila, da će biti nagrađen kad pokazuje promjenu nabolje. To da je znao, ne bi bio narkoman, a ako to nauči, poslije komune će biti namirisan, pričaće s djevojkama i imaće djevojci šta da ponudi, a onda i da zasnuje porodicu. Komuna je mjesto gdje osoba sazrijeva, nadoknađuje sve ono što "nije stigla" drogirajući se. A da bi se sazrilo i odraslo, treba puno odricanja i opet, ne uspije to svako.

O duhovnom aspektu (crkva, džamija, sinagoga) su knjige napisane koje govore o važnosti duhovnog mira i onog što molitva donosi. Koliko će neko usvojiti duhovna učenja, zavisi od osobe do osobe. Ja znam ljudi koji su bili u Retu i posvetiili su se vjeri kad su izašli i dobro su, a znam i one koji ne idu u crkvu redovno, ali žive spram vrijednosti koje su naučili. Ja ne vidim u tome problem, jer te nijedna vjera ne uči ničemu lošem.
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

Izvini Sanela (imaš jedno od lepših imena), moram da te pitam jedno kratko pitanje.

Jesi li bila u komuni ?

Ukoliko nisi mislim da jako grešiš po pitanju komuna, a apsolutno po pitanju naslovljene. I moram dodati da ukoliko povučeš paralelu između strejt lopova i đanki lopova, lažova itd... uvidećeš da je ovih strejt MNOOOOGO više, a opet dal bi rekla da ne zaslužuju pristojan obrok, čistačicu, spremačicu i sve ovo što si izrekla u prethodnom postu. Smatram da imaš jako puno ličnih prijatelja koji su strejt, a opet recimo lažu. Da li misliš da je prava mera za njih rad od 7 do 19, ' ili ili jogurt ' (il je pokvaren il nije, znaćeš samo kad ga popiješ), itd....

Molim te reci mi zašto kad se postavljaš prema ovoj temi, ali samo prema ovoj temi, sve zavisnike gledaš kroz holivudske stereotipe.
Ja lično nikad nisam ukrao, nisam smrdeo, bio sam namirisan i imao gro strejt devojaka. Jednu sam i oženio koja mi je rodila zdravo dete i pomogla mi da se iščupam me iz cele priče. Veruj mi 70% je ovakvih kao Ja, bar u većem delu zavisnosti.

I još jedna stvar, Ja pričam isključivo o Reto centru i odgovorno tvrdim da kad odeš tamo niko te neće pripremati za povratak kući, čak ćete i posle višegodišnjeg boravka odvraćati od namere da napustiš centar jer po njihovoj priči nikada nisi spreman, odnosno sposoban za život van centra, a kontakt sa suprotnim polom je najstrože zabranjen, a samim tim i ta fiziološka potreba je ukinuta.

Ja u Boga verujem, ali u popove ne. Tako da je vera individualna stvar kako kod zavisnika tako i kod strejt ljudi, na kraju niko se od nas nije rodio kao zavisnik, već smo figurativno rečeno prešli iz jednog agregatnog stanja u drugo.

Ovo je samo moje mišljenje o ovoj komuni, izgrađeno na osnovu ličnog iskustva i kao takvo apsolutno je istinito i edukativnog karaktera. Sad dal će nekoga odvratiti ili ne od pristupanja komuni to ne znam, ali znam da ljudi trebaju biti upoznati sa onim šta ih čeka kad se odluče na taj korak. Ja nisam znao i znam šta sam video i pretrpeo, a efekat na kraju priče ravan nuli.

Pozzz....
Ja sam Bog
Post Reply